Contact Form 7 - en to de_CH translation catalogue (262 entries)

en: %s ago
de_CH: %s vergangen

en: (required)
de_CH: (Pflichtfeld)

en: (select language)
de_CH: (Sprache wählen)

en: * One choice per line.
de_CH: * Eine Auswahlmöglichkeit pro Zeile.

en: * That means visitor who accepts the term unchecks it.
de_CH: * Bedeutet, dass der Besucher die Bedingungen akzeptiert, indem er die Auswahlbox deaktiviert.

en: * quiz|answer (e.g. 1+1=?|2)
de_CH: * Quiz|Antwort (z.B. 1+1=?|2)

en: <a href="http://contactform7.com/docs/" target="_blank">Docs</a>
de_CH: <a href="http://contactform7.com/docs/" target="_blank">Dokumente</a>

en: <a href="http://contactform7.com/faq/" target="_blank">FAQ</a>
de_CH: <a href="http://contactform7.com/faq/" target="_blank">Häufig gestellte Fragen</a>

en: <a href="http://contactform7.com/support/" target="_blank">Support</a>
de_CH: <a href="http://contactform7.com/support/" target="_blank">Unterstützung</a>

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
de_CH: <code>%1$s</code> Eigenschaft eines <code>WPCF7_ContactForm</code> Objekts ist <strong>nicht mehr zugänglich</strong>. Verwende <code>%2$s</code> Methode stattdessen.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
de_CH: <strong>Weitere Einstellungen</strong> - Ändern Sie das Verhalten des Kontaktformulars, indem Sie Code-Snippets hinzufügen.

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
de_CH: <strong>Contact Form 7 %1$s erfordert WordPress %2$s oder höher.</strong> Bitte <a href="%3$s">aktualisieren Sie Wordpress</a> zuerst.

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
de_CH: <strong>Kopieren</strong> - Kopiert das Kontaktformular. Ein kopiertes Kontaktformular erbt alle Inhalte, besitzt aber eine andere ID.

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
de_CH: <strong>Bearbeiten</strong> - Wechselt in den Bearbeiten-Modus des Kontaktformulars. Sie erreichen diesen Modus, indem Sie auf den Titel des Kontaktformulars klicken.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
de_CH: <strong>Formular</strong> - Ist der Inhalt von einem HTML-Formular. Sie können beliebiges HTML, dass in einem Formularelement erlaubt ist, verwenden. Sie können Contact Form 7 Formular-Tags verwenden.

en: <strong>Jetpack may cause problems for other plugins in certain cases.</strong> <a href="%s" target="_blank">See how to avoid it.</a>
de_CH: <strong>Jetpack kann in Verbindung mit anderen Plugins zu Problemen führen.</strong> <a href="%s" target="_blank">Hier sehen Sie, wie es sich vermeiden lässt.</a>

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
de_CH: <strong>E-Mail (2)</strong> - Ist eine zusätzliche E-Mail-Vorlage, die ähnlich wie E-Mail funktioniert. Der Unterschied ist, dass E-Mail (2) nur bei Erfolg von E-Mail versendet wird.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
de_CH: <strong>E-Mail</strong> - Verwaltet E-Mail-Vorlagen (Kopfzeilen und Nachrichtentext), die an den Benutzer gesendet werden. Sie können Contact Form 7 E-Mail-Tags verwenden.

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
de_CH: <strong>Titel</strong> - Ist der Titel eines Kontaktformulars. Dieser Titel ist nur für die Kennzeichnung eines Kontaktformulars und kann geändert werden.

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
de_CH: Ein Formular-Tag ist ein Kurzcode in eckigen Klammern, den Sie in Formularen verwenden können. Ein Formular-Tag ist in der Regel ein Eingabefeld und seine Komponenten werden in vier Teile getrennt: Typ, Name, Optionen und Werte. Contact Form 7 unterstützt mehrere Arten von Formular-Tags einschliesslich Textfelder, Zahlenfelder, Datumsfelder, Auswahlboxen, Auswahlmenüs, Optionsfelder, Datei-Upload Felder, Captch&#8217;s und Quiz-Felder.

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
de_CH: Ein E-Mail-Tag ist auch ein Kurzcode in eckigen Klammern, den Sie in E-Mail und E-Mail (2) verwenden können. Ein E-Mail-Tag stellt ein Benutzereingabewert durch ein Eingabefeld im entsprechenden Formular-Tag dar.

en: Acceptable file types
de_CH: Akzeptierte Dateitypen

en: Acceptance
de_CH: Zustimmung

en: Add New
de_CH: Neu hinzufügen

en: Add New Contact Form
de_CH: Neues Kontaktformular hinzufügen

en: Adding A New Contact Form
de_CH: Neues Kontaktformular

en: Additional Settings
de_CH: Zusätzliche Einstellungen

en: Additional headers:
de_CH: Zusätzliche Kopfzeilen:

en: Admin Screen
de_CH: Admin-Bildschirm

en: Afrikaans
de_CH: Afrikanisch

en: Albanian
de_CH: Albanisch

en: Allow multiple selections?
de_CH: Mehrfachauswahl erlauben?

en: And, put this code into the File Attachments field below.
de_CH: Und setzen Sie diesen Code in das Datei-Anhang-Feld unterhalb ein.

en: And, put this code into the Mail fields below.
de_CH: Und setzen Sie diesen Code in das Nachrichtentextfeld unterhalb ein.

en: Arabic
de_CH: Arabisch

en: Armenian
de_CH: Armenisch

en: Author
de_CH: Autor

en: Available Actions
de_CH: Verfügbare Aktionen

en: Azerbaijani
de_CH: Aserbaidschanisch

en: Background color
de_CH: Hintergrundfarbe

en: Bangla
de_CH: Bengalisch

en: Basque
de_CH: Baskisch

en: Belarusian
de_CH: Weissrussisch

en: Bosnian
de_CH: Bosnisch

en: Bulgarian
de_CH: Bulgarisch

en: CAPTCHA
de_CH: Captcha

en: Catalan
de_CH: Katalanisch

en: Central Kurdish
de_CH: Zentral Kurdisch

en: Checkboxes
de_CH: Auswahlbox

en: Chinese (China)
de_CH: Chinesisch (China)

en: Chinese (Taiwan)
de_CH: Chinesisch (Taiwan)

en: Choices
de_CH: Auswahlmöglichkeiten

en: Contact
de_CH: Formulare

en: Contact Form
de_CH: Kontaktformular

en: Contact Form 7 Needs Your Support
de_CH: Contact Form 7 braucht Ihre Unterstützung

en: Contact Forms
de_CH: Kontaktformulare

en: Contact form %d
de_CH: Kontaktformular %d

en: Contact form created.
de_CH: Kontaktformular erstellt.

en: Contact form deleted.
de_CH: Kontaktformular gelöscht.

en: Contact form saved.
de_CH: Kontaktformular gespeichert.

en: Copy this code and paste it into the form left.
de_CH: Kopieren Sie den Code und fügen diesen in das Formular links ein.

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
de_CH: Kopieren Sie diesen Code und fügen Sie ihn in einem Artikel, einer Seite oder einem Text-Widget ein.

en: Croatian
de_CH: Kroatisch

en: Czech
de_CH: Tschechisch

en: Danish
de_CH: Dänisch

en: Date
de_CH: Datum

en: Date format seems invalid.
de_CH: Das Datumsformat scheint ungültig zu sein.

en: Date format that the sender entered is invalid
de_CH: Das Datumsformat des Absenders ist ungültig!

en: Date is earlier than minimum limit
de_CH: Datum ist früher als das minimum Limit

en: Date is later than maximum limit
de_CH: Datum ist später als das maximum Limit

en: Default value
de_CH: Standardwert

en: Delete
de_CH: Löschen

en: Did You Know?
de_CH: Wussten Sie schon?

en: Dismiss
de_CH: Verwerfen

en: Docs
de_CH: Dokumente

en: Donate
de_CH: Spenden

en: Drop-down menu
de_CH: Auswahlmenü

en: Duplicate
de_CH: Kopieren

en: Dutch
de_CH: Holländisch

en: Edit
de_CH: Bearbeiten

en: Edit &#8220;%s&#8221;
de_CH: Bearbeite &#8220;%s&#8221;

en: Edit Contact Form
de_CH: Kontaktformular bearbeiten

en: Email
de_CH: E-Mail

en: Email address seems invalid.
de_CH: Die E-Mail-Adresse scheint ungültig zu sein.

en: Email address that the sender entered is invalid
de_CH: Die E-Mail-Adresse des Absenders ist ungültig!

en: English (United States)
de_CH: Englisch (Vereinigte Staaten)

en: Error in deleting.
de_CH: Fehler beim Löschen.

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
de_CH: Zeilen mit leeren E-Mail-Tags von Ausgabe ausschliessen

en: FAQ
de_CH: Häufig gestellte Fragen

en: Failed to send your message. Please try later or contact the administrator by another method.
de_CH: Die Nachricht konnte nicht gesendet werden. Bitte versuchen Sie es noch einmal zu einem späteren Zeitpunkt oder informieren Sie den Administrator der Webseite.

en: Failed to upload file.
de_CH: Das Hochladen der Datei ist fehlgeschlagen.

en: Failed to upload file. Error occurred.
de_CH: Das Hochladen der Datei ist fehlgeschlagen! Es ist ein Fehler aufgetreten.

en: File attachments:
de_CH: Datei Anhänge:

en: File size limit
de_CH: Dateigrössenbegrenzung

en: File upload
de_CH: Datei-Upload

en: Finnish
de_CH: Finnisch

en: For image
de_CH: Für das Bild

en: For input field
de_CH: Für das Eingabefeld

en: For more information:
de_CH: Für weitere Informationen:

en: Foreground color
de_CH: Vordergrundfarbe

en: Form
de_CH: Formular

en: Form-tags
de_CH: Formular-Tags

en: French (France)
de_CH: Französisch (Frankreich)

en: From:
de_CH: Von:

en: From: %s
de_CH: Von: %s

en: Galician
de_CH: Galicisch

en: Generate Tag
de_CH: Tag generieren

en: Georgian
de_CH: Georgisch

en: German
de_CH: Deutsch

en: Get Started
de_CH: Erste Schritte

en: Getting Started with Contact Form 7
de_CH: Erste Schritte mit Contact Form 7

en: Greek
de_CH: Griechisch

en: Gujarati
de_CH: Gujarat

en: Haitian
de_CH: Haitianisch

en: Hebrew
de_CH: Hebräisch

en: Hindi
de_CH: Hindisch

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
de_CH: Bewegen Sie den Mauszeiger über eine beliebige Zeile und Sie erhalten eine Liste der verfügbaren Aktionen für die Verwaltung der Kontaktformulare. Sie können folgende Aktionen durchführen:

en: How Tags Work
de_CH: Wie Tags funktionieren

en: Hungarian
de_CH: Ungarisch

en: Image settings
de_CH: Bildeinstellungen

en: Image size
de_CH: Bildgrösse

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
de_CH: Unter <strong>Meldungen</strong> können Sie verschiedene Arten von Meldungen für dieses Kontaktformular editieren. Es sind relativ kurze Meldungen die im Formular anzeigt werden, wenn das Pflichtfeld leer bleibt.

en: Indian Bengali
de_CH: Indisch Begalisch

en: Indonesian
de_CH: Indonesisch

en: Input field settings
de_CH: Eingabefeld-Einstellungen

en: Insert a blank item as the first option?
de_CH: Leere Position als die erste Option einfügen?

en: Irish
de_CH: Irisch

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you. If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider making a donation.
de_CH: Es ist schwer, Entwicklung und Support für dieses Plugin ohne Beiträge von Anwendern weiter zu entwickeln. Wenn Sie Contact Form 7 mögen und unterstützen möchten, erwägen Sie eine Spende.

en: Italian
de_CH: Italienisch

en: Japanese
de_CH: Japanisch

en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
de_CH: Nur ein weiteres Kontaktformular-Plugin. Einfach, aber flexibel.

en: Korean
de_CH: Koreanisch

en: Label
de_CH: Beschriftung

en: Large
de_CH: Gross

en: Latvian
de_CH: Lettisch

en: Lithuanian
de_CH: Litauisch

en: Macedonian
de_CH: Mazedonisch

en: Mail
de_CH: E-Mail

en: Mail (2)
de_CH: E-Mail (2)

en: Mail-tags
de_CH: E-Mail-Tags

en: Make checkboxes exclusive?
de_CH: Exklusive Auswahlboxen erstellen?

en: Make this checkbox checked by default?
de_CH: Diese Auswahlbox standardmässig aktivieren?

en: Make this checkbox work inversely?
de_CH: Soll diese Auswahlbox umgekehrt funktionieren?

en: Malay
de_CH: Malaiisch

en: Maltese
de_CH: Maltesisch

en: Medium
de_CH: Mittel

en: Message Body:
de_CH: Nachrichtentext:

en: Message body:
de_CH: Nachrichtentext:

en: Messages
de_CH: Meldungen

en: Norwegian (Bokmål)
de_CH: Norwegisch (Bokmål)

en: Note: To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.
de_CH: Hinweis: Um Captcha zu verwenden, muss das Really Simple Captcha Plugin installiert sein.

en: Number (slider)
de_CH: Nummer (Schieberegler)

en: Number (spinbox)
de_CH: Nummer (Button)

en: Number format seems invalid.
de_CH: Das Nummernformat scheint ungültig zu sein.

en: Number format that the sender entered is invalid
de_CH: Das Nummernformat des Absenders ist ungültig!

en: Number is larger than maximum limit
de_CH: Zahl ist grösser als das maximum Limit

en: Number is smaller than minimum limit
de_CH: Zahl ist kleiner als das minimum Limit

en: Old code is also available.
de_CH: Der alte Code ist ebenfalls verfügbar.

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
de_CH: In dieser Ansicht können Sie ein Kontaktformular bearbeiten. Ein Kontaktformular setzt sich aus folgenden Komponenten zusammen:

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
de_CH: In dieser Ansicht können Sie Kontaktformulare von Contact Form 7 verwalten. Es steht Ihnen eine unbegrenzte Anzahl von Kontaktformularen zur Verfügung. Jedes Formular hat eine eindeutige ID und ein Contact Form 7 Kurzcode ([contact-form-7 ...]). Um ein Kontaktformular in einen Beitrag oder ein Text-Widget einzufügen, kopieren Sie den Kurzcode in das Ziel.

en: Or
de_CH: oder

en: Overview
de_CH: Übersicht

en: Persian
de_CH: Persisch

en: Please accept the terms to proceed.
de_CH: Bitte akzeptieren Sie die Bedingungen um fortzufahren.

en: Please fill the required field.
de_CH: Bitte füllen Sie dieses Pflichtfeld aus!

en: Polish
de_CH: Polnisch

en: Portuguese (Brazil)
de_CH: Portugiesisch (Brasilien)

en: Portuguese (Portugal)
de_CH: Portugiesisch (Portugal)

en: Punjabi
de_CH: Pandschabi

en: Put a label first, a checkbox last?
de_CH: Erste Auswahlmöglichkeit setzen, danach eine Auswahlbox?

en: Quizzes
de_CH: Quiz

en: Radio buttons
de_CH: Optionsfelder

en: Required field?
de_CH: Pflichtfeld?

en: Romanian
de_CH: Rumänisch

en: Russian
de_CH: Russisch

en: Sample
de_CH: Beispiel

en: Save
de_CH: Speichern

en: Save Messages with Flamingo
de_CH: Speichern Sie Nachrichten mit Flamingo

en: Search Contact Forms
de_CH: Kontaktformulare suchen

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
de_CH: Suchergebnisse für &#8220;%s&#8221;

en: Selectable Recipient with Pipes
de_CH: Wählbare Empfänger mit Pipes

en: Send
de_CH: Senden

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
de_CH: Der Absender beantwortet im Quiz die Frage falsch.

en: Sender's message was failed to send
de_CH: Die Nachricht des Absenders konnte nicht gesendet werden.

en: Sender's message was sent successfully
de_CH: Die Nachricht des Absenders wurde erfolgreich gesendet.

en: Sending ...
de_CH: Senden ...

en: Serbian
de_CH: Serbisch

en: Setting Up Mail
de_CH: Einrichten von E-Mail

en: Settings
de_CH: Einstellungen

en: Shortcode
de_CH: Kurzcode

en: Sinhala
de_CH: Singhalesisch

en: Slovak
de_CH: Slowakisch

en: Slovene
de_CH: Slovenisch

en: Small
de_CH: Klein

en: Spam Filtering with Akismet
de_CH: Spam-Filterung mit Akismet

en: Spanish (Spain)
de_CH: Spanisch (Spanien)

en: Subject
de_CH: Betreff

en: Subject:
de_CH: Betreff:

en: Subject: %s
de_CH: Betreff: %s

en: Submission was referred to as spam
de_CH: Eingabe wurde als Spam erkannt

en: Submit button
de_CH: Senden-Button

en: Support
de_CH: Unterstützung

en: Swedish
de_CH: Schwedisch

en: Tamil
de_CH: Tamilisch

en: Telephone number
de_CH: Telefonnummer

en: Telephone number seems invalid.
de_CH: Die Telefonnummer scheint ungültig zu sein.

en: Telephone number that the sender entered is invalid
de_CH: Die Telefonnummer des Absenders ist ungültig!

en: Text area
de_CH: Textbereich

en: Text field
de_CH: Textfeld

en: Thai
de_CH: Thailändisch

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
de_CH: Der eingegebene Code stimmt nicht mit dem angezeigten Captcha-Code überein!

en: There are also special mail-tags that have specific names, but don&#8217;t have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
de_CH: Es gibt auch spezielle E-Mail-Tags, die bestimmte Namen aber keine entsprechende Formular-Tags haben. Sie werden verwendet, um Meta-Informationen von Formularen wie IP-Adresse des Senders oder die URL der Seite anzuzeigen.

en: There are terms that the sender must accept
de_CH: Es gibt Bedingungen, die der Absender akzeptieren muss.

en: There is a field that the sender must fill in
de_CH: Dieses Feld muss vom Absender ausgefüllt werden.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
de_CH: Dieses Kontaktformular enthält Captcha-Felder, aber die benötigten Bibliotheken (GD und FreeType) sind nicht auf Ihrem Server verfügbar.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
de_CH: Dieses Kontaktformular enthält Captcha-Felder, aber der temporäre Ordner für die Dateien (%s) ist nicht vorhanden oder nicht beschreibbar. Sie können den Ordner anlegen oder die Berechtigung manuell ändern.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
de_CH: Dieses Kontaktformular enthält Datei-Upload-Felder, aber der temporäre Ordner für die Dateien (%s) ist nicht vorhanden oder nicht beschreibbar. Sie können den Ordner anlegen oder die Berechtigung manuell ändern.

en: This date is too early.
de_CH: Dieses Datum ist zu früh.

en: This date is too late.
de_CH: Dieses Datum ist zu spät.

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
de_CH: Diese E-Mail wurde von einem Kontaktformular von %1$s (%2$s) gesendet

en: This field requires author's URL
de_CH: Dieses Feld erfordert die URL des Autors

en: This field requires author's email address
de_CH: Dieses Feld erfordert die E-Mail-Adresse des Autors

en: This field requires author's name
de_CH: Dieses Feld erfordert den Namen des Autors

en: This file is too large.
de_CH: Diese Datei ist zu gross.

en: This file type is not allowed.
de_CH: Dieser Dateityp ist nicht erlaubt.

en: This number is too large.
de_CH: Die Zahl ist zu gross.

en: This number is too small.
de_CH: Die Zahl ist zu klein.

en: Title
de_CH: Titel

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
de_CH: Um den Captcha-Code anzuzeigen, muss dieses <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Plugin</a> installiert sein.

en: To:
de_CH: An:

en: Tracking with Google Analytics
de_CH: Tracking mit Google Analytics

en: Turkish
de_CH: Türkisch

en: URL seems invalid.
de_CH: Die URL scheint ungültig zu sein.

en: URL that the sender entered is invalid
de_CH: Die URL des Absenders ist ungültig!

en: Ukrainian
de_CH: Ukrainisch

en: Untitled
de_CH: Ohne Titel

en: Uploaded file is not allowed file type
de_CH: Die hochgeladene Datei ist ein nicht erlaubter Dateityp!

en: Uploaded file is too large
de_CH: Die hochgeladene Datei ist zu gross!

en: Uploading a file fails for PHP error
de_CH: Das Hochladen der Datei verursachte einen PHP-Error.

en: Uploading a file fails for any reason
de_CH: Fehler aus unbekannten Gründen beim Hochladen der Datei.

en: Use HTML content type
de_CH: HTML-Content-Typ verwenden

en: Use mail (2)
de_CH: Verwende E-Mail (2)

en: Use the default language (%s)
de_CH: Verwenden Sie die Standardsprache (%s)

en: Use this text as placeholder?
de_CH: Diesen Text als Platzhalter nutzen?

en: Validation errors occurred
de_CH: Fehler beim Ausfüllen des Formulars!

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
de_CH: Fehler beim Ausfüllen des Formulars! Bitte überprüfen Sie Ihre Eingaben und versuchen es erneut.

en: Vietnamese
de_CH: Vietnamesisch

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you don&#8217;t need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
de_CH: Weil Formular-Tags einen vergleichsweisen komplexen Aufbau haben, wird Ihnen zur Erleichterung ein komfortabler Tag-Generator <strong>(Button Tag generieren</strong> in dieser Anzeige) zur Verfügung gestellt.

en: Wrap each item with <label> tag?
de_CH: Jede Element mit einem <label> Tag umbrechen?

en: Y/m/d
de_CH: d.m.Y

en: Y/m/d g:i:s A
de_CH: d.m.Y H:i:s

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
de_CH: Soll dieses Kontaktformular wirklich gelöscht werden?
    Klicken Sie auf 'Abbrechen', um das Formular nicht zu löschen oder 'OK', um das Löschen zu bestätigen.

en: You are not allowed to delete this item.
de_CH: Sie sind nicht berechtigt, dieses Formular zu löschen.

en: You are not allowed to edit this item.
de_CH: Sie sind nicht berechtigt, dieses Formular zu bearbeiten.

en: You can add a new contact form on this screen. You can create a contact form in your language, which is set WordPress local settings, or in a language that you select from available options.
de_CH: Fügen Sie in dieser Ansicht ein neues Kontaktformular hinzu. Sie können ein Kontaktformular in Ihrer Sprache - dass in den lokalen Einstellungen in Wordpress festgelegt ist - oder einer anderen Sprache aus den verfügbaren Optionen erstellen.

en: Your Email
de_CH: Ihre E-Mail-Adresse

en: Your Message
de_CH: Ihre Nachricht

en: Your Name
de_CH: Ihr Name

en: Your answer is not correct.
de_CH: Ihre eingegebene Antwort ist falsch!

en: Your entered code is incorrect.
de_CH: Ihr eingegebener Code ist falsch.

en: Your message was sent successfully. Thanks.
de_CH: Ihre Nachricht wurde erfolgreich gesendet. Vielen Dank!

en: bytes
de_CH: Bytes
